Feltöltve: 2014. szept. 22., do
(önéletrajzi füzér)
8. Új környezet, új álmok
Napok jöttek, hónapok, évek mentek.
A fiú mindinkább feltalálta magát a zajos, idegen szagú városban.
Szagok és hangok abban a régi világában is voltak. Éjjel kutyák adtak hírt egymásnak, ha árnyékok surrantak a homályban. Az árnyak lehettek tilosban, szénát, tyúkot lopni járó emberek, de lehettek a házigazda legényfiai is. Ők is tilosban jártak, de ők csak a felvégen, titkos csókot lopni Barnáék kerítésénél. Julcsa olykor úgy tett, mint akinek ki kell menni… Ami igaz is volt. Veséje tökéletesen rendben volt, de a kapunál három koppanás jelezte Fodor Pista megérkeztét. És ilyenkor bizony Julcsának, makkegészségesen, ki kellett menni. Mezítlábasan, hogy a piros papucs ne kopogjon, a hálóruha fölé kendőt kanyarítva.
Más hangok is voltak abban a mind régibb életben.
Hajnalban nyikorogtak a kapuk, és a tehenek komoly-komótosan lépkedve besoroltak a csordába. Mindig ugyanoda, ugyanakkor.
A rét felől éjjel, kora reggel mindig más illatok lengtek.
A közeli pék befűtötte a kemencét, és előbb füst, majd a kocsira rakott kenyerek, zsemlyék, kiflik illata jelezte, hogy itt a reggel.
Néha trágyát hordó szekerek nyikorogtak a határ irányába. Szagot és hangot egyaránt terjesztve.
*
Itt más szagok, hangok uralták a várost.
A kapu alatt, jobb oldalt nagy vashordókban gyűjtötték a ház lakói a háztartásokban keletkezett szemetet. A hordók tetejét vasgyűjtők lopták el.
„Gyűjtsd a vasat és a fémet! Ezzel is a békét véded!” – állt a város számtalan pontján hemzsegő hirdetményeken. A szemetesedények tetejét megdézsmálók túlteljesítették a felszólítást... Ha a szemetesek nem jöttek idejében, az udvart eluralta a rothadó szemét bűze.
A házak alapjai túlnyomóan szivacsos, fehér sóskúti mészkőből készültek. A talajpárától a kőzet felázott, és jellegzetes, dohos szagot árasztott.
Reggelente a háztartási hűtőszekrények töltésére szánt jeget csattogó, recsegő, lóvontatású szekéren hozta a jegesember. Érkeztét hangos „jegeeeees, itt a jeges!” kiáltásokkal jelezte.
A gondozatlan lovak szaga másmilyen volt, mint a vidéken megismert. Az elhanyagolt, több sebből vérző gépkocsik kékes, fekete füstjének szaga is idegen volt a kisfiú orrának.
A kisvárosban vidám madarak sokfélesége színesítette az életet. Madarak itt is voltak! A belövések fali gödreiben csókák, a kisebbekben verebek ütöttek tanyát. A járdákon, az erkély korlátján városi galambok hagyták ott nyomukat. S a padláson vörös vércsepár veszélyeztette az egérnép meg a verebek életét.
Mégis, aránylag nagyobb lelki törés nélkül hozzászokott.
A vidéki élete lassan elhalványult.
*
A nappalok élményeit kezdetben nem igazán élvezte, ám este, ha lekapcsolták a lámpát, minden megváltozott! Nagynénje varrógépének cikornyás öntöttvas lábai tátott szájú, szárnyas, képzeletbeli lényt formáztak. A beszüremkedő félhomályban a lény életre kelt, barátságos griffmadárrá vált. Szárnyai barátságosan hívogatták, és hatalmas karmú lábaival lekuporodva segítette fel hátára a kisfiút.
Megrázta magát. Egyszeriben tündöklő szőrű fehér táltos paripává változott. Hatalmas szárnyaival hangtalanul csapott egyet.
Könnyedén felemelkedett, lovasával a hátán. Keresztülreppent a méteres téglafalon. A szűk udvar fölé emelkedett, és a nagyvárost maga mögött hagyva a környező, élettől lüktető mezőkön találta magát. Ráró és Csillag, egykori szállásadójuk lovai békésen legeltek a kocsi mellett. A két legény teljes természetességgel vette tudomásul váratlan megjelenését. Tempós mozdulatokkal kaszálták a lucernát. Táltosa azután továbbvitte, egészen nagyapja udvaráig. Csak szeretett Tatájával meg nagylány nénikéjével találkozott álmában. Anyja, aki elhagyta, és nagyanyja – akinek békétlenkedése bontotta meg családjukat – soha, egyik álmában se jelent meg…
Más éjszakákon az udvarról belopakodó fények a fal mintáiból varázsoltak csónakot, amelyben apja evezett. Apja nővére, pótanyjává előlépett nagynénje a csónak orrában rövidnadrágját, zokniját varrogatta. Ő és kis barátnője – akivel a homoktortát sütötték – a babát babusgatta. A folyó habjai szelíden locsogtak. A hullámok hangja mindinkább felerősödött. A gyerek szuszogása egyenletesebbé, mélyebbé vált.
A napok hetekké, hónapokká tömörültek, és évekké álltak össze.
A csemete apránként óvodássá cseperedett. Mint minden gyerek az idők kezdete óta, ő is megbetegedett néha. Egy ilyen alkalommal a levegőben szállott, és akárhogy igyekezett, zuhanni kezdett. A földön, épp alatta, hatalmas, rozsdás bomba feküdt. Teste szinte célba vette a szivar alakú rozsdás szerkezetet. Hasztalan igyekezett elfelé kormányozni mind jobban közeledő testét. Mielőtt a szörnyű érkezés megtörtént volna, a halálosztó rozsdás vastömeg nagy fekete fazékká változott. Valami átlátszatlan folyadék fortyogott benne. Mielőtt belecsobbant volna, hatalmasat rúgott. A mozdulat éles fájdalmat okozott, és hangosat reccsent ki ágyának deszkája.
A fazékká vált bomba elenyészett, semmivé tűnt. A gyerek ott feküdt a szegényesen berendezett szobában, ágyának agyonizzadt párnáján. Arca sötétpiros rózsákkal bámult a semmibe.
– Nagyon magas a láza! Már tegnap nagyon elesett volt… – tördelte kezét pótanyja
– Alaposan megfázott a rosszcsont. De majd meggyógyítjuk –dörmögött a kövér, őszes hajú körzeti orvos.
Az élénk kisfiú elég sok munkát adott a tudós doktornak. Hol a bokája rándult meg, hol a bőrét hagyta ott a közeli parkban a fákról lepotyogva. Máskor saját gyártmányú golyóscsapágy-kerekű rollerje esett szét alatta, s ő öt métert csúszva horzsolta véresre magát. A derék gyógyász-tudor némelykor úgy érezte, felül kell vizsgálnia elveit, mely szerint a gyerek, főleg, ha fiú, annál jobb, minél élénkebb. A környék szeretett dokija az idő előtti nyugdíjaztatás lehetőségei felől kezdett érdeklődni...
(folytatjuk)
