Független Magyar Rádió (Torontó)
Részlet az interjúból:
„A másik kérdés: a népi műveltség elegendő-e akár egy harcművészeti irányzat meg életfilozófia létrehozásához? Nem fog-e bekorlátozni?
Nagyon egészséges arányt kelt tudni létrehozni. A magyar népi műveltség mindennek az alapja. Ha kérdés merül fel bennünk – ezt mondja Györffy István, ugyanezt mondja Kodály Zoltán is –, akkor nézzük meg, hogy a magyar néplélek mit mond.
Emellett viszont fejlesztenünk is tudni kell, és a magyar magasműveltségnek a többi elemét – akár most csak ha a Nyugatos költőkről beszélek (az első és második nemzedékről), vagy a népi írókról, vagy a harmadikutasokról – ugyanúgy hozzá kell tenni.
Tehát a népből kiinduló, komoly, magaskultúra irányába mutató irányvonalat kell tudni képviselni. Kodály azt mondta ’39-ben, hogy nekünk itt apró darabokból kell összerakni a magyar kultúrát, mert még nincs kész.
A népi kultúra mindennek az alapja, és ez a harc – ez a kultúrharc – csak akkor ér véget, ha a magyar népi kultúrából magyar magaskultúrát leszünk képesek létrehozni. Kodály és Bartók megtették a maguk lépéseit, a magyar táncház-mozgalom és mások is megtették a maguk lépését (talán nem akkorát, mint Kodályék), hogy ebbe az irányba el lehessen lépni. A barantások a harci testi kultúra irányából teszik meg ezeket a lépéseket, annak érdekében, hogy a legfontosabb magyar értékeinket oda tudjuk adni.”
Title. Double click me.
Magyar idő
Vukics Ferenc a barantáról – és a magyar népi kultúráról
Feltöltve: 2015. jún. 25., do